Ministerstvo uvažuje o zavedení pokut pro domácnosti plýtvající potravinami
Nejvíce potravin vyhazují domácnosti, každoročně 40-60 kilogramů potravin. „Čísla vyhozeného jídla jsou opravdu velmi negativní. Pouze vzdělávání lidí nestačí. Musíme se začít bavit o kombinaci opatření, abychom dostáli závazku plýtvání snížit o třetinu," prohlásil na konferenci Food Waste Institutu na Mendelově univerzitě Jan Maršák z ministerstva životního prostředí.
Proto ministerstvo zvažuje také finanční postihy pro lidi, kteří vyhazují až moc jídla. „Sankce by mohly souviset například se svozem odpadu. Mělo by jít o finanční záležitost, aby si lidé uvědomovali, že je vyhazování bude stát stále více peněz," vysvětlil Maršák. V zahraničí se např. podle množství vyhozeného jídla navyšují domácnostem poplatky za svoz odpadu.
Odborníci jsou však proti. „Je pravda, že negativní motivace funguje rychle, dlouhodobě ale v lidech vytváří nechuť a ztrácí na účinnosti v případě, kdy se sankce uvolní. Ve výzkumu se nám ukázalo jako nejlepší vzdělávání a apel na sounáležitost, tedy že plýtvání potravinami je problém, jehož vyřešení je v zájmu nás všech," uvedla Irena Baláková, členka výzkumného týmu Mendelovy univerzity. Po roce začali lidé vyhazovat o cca 11 % méně jídla a nové návyky si uchovali i po ukončení edukační kampaně.
Baláková zároveň uznala, že finanční stimul se zdá být nejefektivnější. „Dává ale smysl tuto logiku spíše obrátit. Tedy ne, že za přílišné vyhazování budete platit, ale naopak snižovat cenu svozu podle toho, jak lidé třídí a kolik potravin vyhazují," upřesnila svou ideu.