Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Za vyšší cenu vajec může řada faktorů

Rostoucí cenu vajec přisuzuje předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá nedostatku nosnic, který trápí celou Evropu, přestavbám klecových chovů a výskytu ptačí chřipky. Navíc lze očekávat další zdražování, a to především po roce 2027, neboť začne platit zákaz ustájení klecového typu.
Za vyšší cenu vajec může řada faktorů

V současné době je na jinou alternativu předělána cca polovina komerčních chovů. Přibližně milion ustájovacích míst se ale chovatelé přestavět nechystají, což zapříčiní nedostatek českých vajec a také zvedne jejich cenu.

Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že se cena balení 10 kusů vajec v říjnu vyšplhala na více než 49 Kč, v září přitom vejce stály v průměru 42,14 Kč (pozn. minulý rok vyšly na 48,37 Kč). Podle Dlouhé cena vajec roste kvůli nedostatku nosnic způsobenému intenzivními přestavbami klecí a četnějšímu výskytu ptačí chřipky. „V malochovech zase slepice méně nesou z důvodu zimy a krátkého dne. Postupně se od léta zvyšuje cena vajec na volném evropském trhu a obchodníci je nemůžou nakoupit za ceny, jako když jich je dostatek," dodala. Podobné argumenty ke zdražování zazněly i z Potravinářské komory ČR (PK ČR), která mj. zmiňovala také větší zájem o vejce vzhledem k vánočnímu pečení.

Odborníci poukazují na další možný růst cen v souvislosti s tím, že od roku 2027 nebudou smět chovatelé nosnic využívat ustájení klecového typu. Obchodní řetězce však vejce z klecových chovů budou smět nabízet dále, umožněno bude i jejich použití v gastronomii. "Vejce z klecových chovů se nebudou moci od roku 2027 v ČR produkovat, ale dovážet a prodávat je budou moci řetězce i nadále. V Česku tak jde o absurdní stav přitažený za vlasy," prohlásil mluvčí PK ČR Marek Zemánek.

Velké obchodní řetězce se už dříve zavázaly, že prodej vajec z klecových chovů ukončí v roce 2025. Zemánek se ale domnívá, že kvůli celoevropskému nedostatku vajec z neklecových chovů je zřejmě budou dovážet i nadále.

Agrární komora ČR ve svém vyjádření uvedla, že lze očekávat, že tuzemská vejce nahradí vejce z klecových chovů ze zahraniční a třetích zemí, kde obdobný zákaz neplatí. Zároveň poukázala na setrvávající zájem o vejce z klecových chovů. Čeští spotřebitele se mnohdy řídí cenou a připlatit si za vejce z alternativ nechtějí nebo si to nemohou dovolit.

Dle drůbežářů zákaz zhorší konkurenceschopnost českých chovatelů na tuzemském trhu a část chovatelů začne uvažovat, zda ve své činnosti pokračovat, což může vést k poklesu soběstačnosti Česka v produkci vajec. Ministr zemědělství Marek Výborný již v minulosti zmiňoval, že společný postup EU v zákazu klecových chovů drůbeže je spíše v nedohlednu.

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder