Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Přestože zákon neexistuje, prodej hub má svá pravidla

V Čechách se houbaření těší velké oblibě. Průměrný houbař se do lesa podívá více než 5x za sezónu a cca 60 až 70 % populace se dle statistik na houby vydá alespoň 1x za sezónu. Sběr hub mnohdy představuje společenskou aktivitu, při které rodiny a přátelé tráví společný čas v přírodě, může se však stát také zajímavým přivýdělkem.
Přestože zákon neexistuje, prodej hub má svá pravidla

U nás si lze z lesa odnést libovolné množství plodin, narozdíl např. od Itálie či Francie, kde je v některých regionech houbaření regulováno licencemi. Pokud si ale chcete prodejem hub přilepšit skrze stánkový prodej existují určitá pravidla.

Předně musíte být držitelem platného osvědčení o zkoušce ze znalosti hub. Které druhy lze prodávat naleznete ve vyhlášce č. 397/2021 Sb., v příloze 15. U nabízeného zboží nesmí chybět český název houby a doba použitelnosti. Jednotlivé kusy musí být očištěné bez příměsí a nečistot a mít pevnou konzistenci. Houbu lze rozdělit, avšak maximálně jedním řezem, přičemž musí zůstat spojen klobouk s tření (nohou). Plodnice nesmí být přestárlé, plesnivé, zapařené či nadměrně vlhké. Důležité je také dodržování teplot při přepravě i skladování, a to v rozmezí 0 - 10 °C, jinak by se v nich mohly začít vytvářet látky negativně působící na lidský organismus.

Samozřejmě platí i veškeré „obecné“ podmínky pro stánkový prodej, tzn. dodržovat hygienické požadavky a požadavky na bezpečnost potravin, mít vypracovanou dokumentaci HACCP a splnit oznamovací povinnost.

Kontrola prodejců hub spadá do kompetence Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder