Potravinářská komora podporuje přísnější regulaci značení vegetariánských potravin
Návrh nové vyhlášky nezakazuje žádné názvy, pouze stanovuje kvalitativní požadavky na masné výrobky. Stát definuje minimální požadavky na tradiční masné výrobky od roku 1997. Tehdy tato úprava představovala odezvu na strmý pokles kvality masných výrobků, který nastal po zrušení závaznosti norem.
Komora v ukotvení definic a požadavků kvality pro tradiční výrobky vidí příležitost pro uchování a zlepšování jejich kvality. Naopak nechápe, proč by tradiční názvy masných výrobků měly být používány i u potravin naprosto odlišného charakteru. Spojení, jako je „veganská kachna“, jí přijde zbytečné.
„Reakce zastánců imitací potravin živočišného původu jsou úsměvné. Často argumentují „tradičními pokrmy“, ale vůbec si neuvědomují, že jde o výrazy, které se začaly používat právě pro masné výrobky. Musím se ptát, když nechtějí jíst masné výrobky, proč tak zatvrzele trvají na luštěninách v podobě párků, klobás či steaků?“ prohlásila prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.
U rostlinných alternativ se vyjma složení liší také výživové hodnoty. I to je argument, proč by se měly jmenovat jinak. Spotřebitel se snadno může domnívat, že daný výrobek má ve výživě stejnou funkci jako jeho vzor živočišného původu, i když tomu tak ve skutečnosti není. Potravináři apelují na to, aby lidé přesně věděli, co konzumují.
Navíc obdobná pravidla platí už od roku 1987 u mléčných produktů. Podle legislativy Evropské unie smí být jako mléčný výrobek označen pouze ten, který je opravdu vyroben z mléka. Jinak by se jednalo o klamání zákazníka.