Dohoda s MERCOSUR přidělává vrásky českým zemědělcům
Problém spočívá v tom, že země Mercosur mají nižší výrobní náklady a uvolněnější legislativu týkající se životního prostředí, hygienických norem a pracovních podmínek. Díky tomu jsou jejich produkty (např. hovězí maso, sója, cukr aj.) levnější a konkurenceschopnější na trhu EU.
S ohledem na životní prostředí by zvýšený dovoz zemědělského sortimentu z Mercosuru mohlo podpořit odlesňování deštných pralesů v Brazílii a dalších státech, což si protiřečí s ekologickými cíli EU, včetně Zelené dohody pro Evropu.
Panují také obavy o potravinovou bezpečnost. Levný import by mohl vést k propadu místní produkce a rostoucí závislosti EU na dovozech zásadních komodit. Mimo to mají naši zemědělci strach, že produkty z Mercosuru, které nepodléhají přísným evropským normám, by mohly narušit důvěru spotřebitelů v kvalitu potravin.
Agrární komora ČR a další organizace vyvíjejí tlak na českou vládu a evropské instituce, aby dohodu přezkoumaly či odmítly. Spojují se také se zemědělci z dalších evropských zemí, jako jsou Francie a Irsko, kteří sdílejí obdobné názory. Vyjma toho se organizují kampaně na informování veřejnosti o rizicích spojených s dohodou a pořádají se demonstrace a protesty, aby k tomuto problému přitáhly pozornost.
Hospodářská komora České republiky, která zastupuje širokou škálu podnikatelů (pozn. včetně potravinářů), na dohodu pohlíží jako na příležitost pro české firmy. Naopak Zemědělský svaz ČR, jež zastupuje zájmy zemědělců a potravinářů, se bojí možných negativních dopadů na naše zemědělství a potravinářství. Současná verze dohody podle něj ohrozí konkurenceschopnost českých zemědělců, zdraví spotřebitelů a bude mít negativní dopad na životní prostředí.