Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Zdražování se dotkne další základní potraviny – mouky

Spotřebitelé brzy zaznamenají nárůst cen mouky. Na vině jsou vyšší náklady za potravinářskou pšenici. Část výrobců předpokládá zdražení až o 15 %.
Zdražování se dotkne další základní potraviny – mouky

Cena mouky stoupla po začátku invaze na Ukrajinu, kdy se vyšplhala na více jak 20 Kč za 1 kilogram (Kč/kg). Poté se podařilo ji dostat na 15 Kč/kg. To ale v nejbližší době skoční. Mlynáři se totiž potýkají s vysokou cenou potravinářské pšenice. Za jednu tunu loni v lednu zaplatili přes 4 802 Kč, letos už je to 5 227 Kč a růst nepolevuje.

„U mlýnů je podíl této suroviny v celkových nákladech velmi významný. V konečné ceně je to naprosto rozhodující,“ uvedl předseda Svazu průmyslových mlýnů Pavel Hrdina.

Mlýn Perner (pozn. na Liberecku) ročně produkuje 150 tisíc tun mouky. Od března jeho majitelé platí za tunu pšenice 6 000 Kč. Ke zvýšení došlo také u dalších nákladů. „Máme trochu vyšší mzdy a k tomu zdražují náhradní díly a servisní služby,“ prohlásil jednatel společnosti Mlýn Perner Svijany Daniel Perner. Ten odhaduje, že cena mouky vzroste o 10 až 15 %. „Průměrný člověk jí sní 80 kilogramů za rok, při tomto zdražení se jedná o stovky korun navíc,“ doplnil Perner.

Vyšší ceny mouky zatěžují i pekaře. Výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů Bohumil Hlavatý navíc zmiňuje také další nezanedbatelnou položkou, která ovlivňuje finální náklady, a sice zvyšování platů. „Dá se tedy očekávat, že se ceny pečiva po 2 až 3 letech začnou mírně hýbat,“ řekl Hlavatý.

Ostatní evropské státy bojují s nedostatkem pšenice. Nás se to naštěstí netýká, naopak jsme schopni svou produkci vyvážet.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder